| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 22.7 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 4.7 mm |
| Depth | 5.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Gender | Male |
| Shielding | Unshielded |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Connector, PCB, Signal |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 15 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 13 AWG |
| Insulation Diameter | 2.4 mm |
| Mating Tab Width | 1.5 mm |
| Tab Thickness | 800 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | Yes |
| Current Rating | 14 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 16 AWG to 13 AWG |
| Accessory Type | Tab |
Stock: 2793
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10637
Ext.Price$0.10637
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10637 | $0.10637 |
| 10 | $0.09698 | $0.96980 |
| 50 | $0.08842 | $4.42100 |
| 100 | $0.08063 | $8.06300 |
| 500 | $0.07353 | $36.76500 |
| 1000 | $0.06964 | $69.64000 |
| 3000 | $0.06595 | $197.85000 |
